Honored Alumni

Since 1947 the University of Northern Colorado has honored outstanding alumni and friends whose service and achievements embody the University's tradition of excellence. When the University of Northern Colorado Alumni Association was established in 1965, the annual awards program was adopted by the Association and continued as a university tradition.

2017 Honorees

Read the official announcement of the 2017 honorees.

Jim Alexander

Jim Alexander '69

Tim Bradley

Timothy K. Bradley '80

Fritz Erickson 

Fritz J. Erickson '84, '87

Bob Heiny

Bob Heiny, Honorary

Bruce Pearson

Bruce Pearson '69

2017 Ceremony

Saturday, March 25, 2017
6 p.m. Cocktail Hour
7 p.m. Dinner and Ceremony

University Center Ballrooms
2045 10th Avenue
Greeley, CO 80639

Nominate a Deserving Alumnus/Alumna

Nominations must be submitted between July 1 and September 1 of the year prior to recognition. To nominate a potential honoree, complete the nomination form online or send a completed PDF form to the Alumni Association AND submit a biography that does not exceed two pages.

Nominations that do not include both the nomination form and biography will not be considered. Although not required, we strongly recommend also include a résumé, letters of recommendation, and any other relevant supporting documents.

The Alumni Association will correspond with nominators directly until honorees are selected. If your nominee is not selected, we encourage you to consider resubmitting the nomination during the next nomination cycle. The Alumni Association does not notify non-winners of their nomination.

Award Qualifications

The selection committee may consider these qualities to select honorees

  • Personal and professional achievement, manifested through lifelong distinguished achievements and/or a one-time significant and distinguished achievement, in one’s chosen field
  • Significant contributions of time and talent on behalf of the university and the Alumni Association
  • Outstanding teaching, service and/or research contributions at the University of Northern Colorado
  • Extraordinary dedication to the University of Northern Colorado through leadership, vision, creativity, generosity and/or by increasing UNC's stature and impact in the larger community

Successful Nominations

A committee of Alumni Board members reads each profile and any accompanying information and looks at the above qualifications to select each class of honorees. The most successful nominations include a compelling story of success while keeping a connection to UNC. Including one to four letters of support and relevant news stories is always helpful, but nominations with too much information become overwhelming.

Nomination Form

In addition to completing this form, please submit a biography of the nominee that does not exceed two pages.  Include all significant accomplishments and details that qualify the nominee for this award.  Submissions that do not include a current nomination form and biography will not be considered. You may also include a CV or resume, letters of recommendation, and any other relevant supporting documents. Send all documents to alumni@unco.edu.

Please note, you will be the contact person regarding your nominee until the honorees are chosen. The Alumni Association does not automatically notify non-selected nominees unless requested to do so by the nominator.

First and last name of the person being nominated

UNC degree and graduation year for the person being nominated

Mailing address for the person being nominated

The best phone number to contact the nominee

The best email address to contact the nominee

Please let us know if any of these circumstances apply to your nomination

Your first and last name

Your mailing address

The best phone number to reach you

The best email address to reach you

 

Past Honorees

The University of Northern Colorado boasts outstanding alumni and dedicated friends from all walks of life. Each years the UNC Alumni Association recognizes some of our most distinguished alumni and friends with Honored Alumni awards. See past honorees below.

2010s

2016 Honorees

Minseok An '93

Daniel J. Carey '72, '75

Robert A. Clark '60

Pia Dounglomchunt '74, '75, '81

Bob & Bonnie Phelps, Honorary

2015 Honorees

Brad Inhulsen '12
Alumni Spirit Award

Mike & Marilynn Loustalet
Distinguished Honorary Alumni of the Year

Dick Monfort '76
Distinguished Alumni Service Award

Dennis Morimoto '65, '66
Distinguished Service Award

Jong Shyong Shyu '84, '88
Distinguished Alumnus of the Year

2013 Honorees

Steve Baker '86
Distinguished Alumni Service Award

Hank & Nan Brown
Distinguished Honorary Alumni of the Year

Richard Kilmer '60
Distinguished Alumnus of the Year

James Kawika Riley '05
Alumni Spirit Award

Ronna L. Sanchez '80, '82, '88, '00
Distinguished Service Award

2012 Honorees

Fernie Baca Hayes '61
Distinguished Alumna of the Year

Theo Holland '61
Distinguished Alumni Service Award

Autumn Hurlbert '02
Alumni Spirit Award

Wayne Melanson '75
Distinguished Service Award

Bob & Betty Tointon
Distinguished Honorary Alumni of the Year

2011 Honorees

David Pierce Beaver '72

Andrew Boian '94

Steve Eastin '70

Michael Hutchinson '79

Joseph Martin '82

2010 Honorees

Laura Adams '78
Distinguished Alumni Award

S. Cato Crews '97
Young Alumni Award

Kenneth Evans '55, '56
Distinguished Emeritus Faculty Award

Dana Landry '94
Creative Achievement Award

Mark Nuccio '85
Creative Achievement Award

Masoud Shirazi '74, '75
Distinguished Alumni Award

Sumate Yamnoon '81, '84
Distinguished Alumni Award

 2000s

2009 Honorees

Allan "Gene" Aiken
Distinguished Emeritus Award

Brian M. Davidson '99
Young Alumni Award

Tim Jorstad '75
Distinguished Alumni Award

Frank and Betty Ottesen
Honorary Alumni Award

Sharon Lee Parker '77
Distinguished Alumni Award

Randy Watkins '99
Distinguished Alumni Service Award

Aléna Watters '03
Creative Achievement Award

Randy Zila '80, '96
Distinguished Alumni Award

2008 Honorees

Edwin “Buddy” Baker
Distinguished Emeritus Award

John Beel
Distinguished Emeritus Award

Tom and Nona Gordon
Honorary Alumni Award

John L. Mendoza '61, '69
Creative Achievement Award

Rhoda Rogers '88
Distinguished Alumni Service Award

Michael Shonka '69
Distinguished Alumni Award

Patrick Varney '99
Young Alumni Award

2007 Honorees

Kathleen Bickford Berzock '87
Creative Achievement Award

Cynthia Evans '73
Distinguished Alumni Award

Glenn McDonald
Honorary Alumni Award

Joe Tennessen
Honorary Alumni Award

James Valdez '69
Distinguished Alumni Service Award

Mark Wallace '79
Distinguished Alumni Award

2006 Honorees

Rodger Bybee '66, '69
Distinguished Alumni Award

Kenneth Cook '80, '84
Distinguished Alumni Service Award 

Cheryl DeConde Johnson '76, '82
Trailblazer Award

Steve Forness '63, '64
Distinguished Educator Award

Miles Ishigaki '78
Creative Achievement Award

David Newton '64
Distinguished Alumni Award

Gerald Shadwick
Honorary Alumni Award

2005 Honorees

Dr. Alton Barbour '56
Distinguished Alumni Award

Bruce Broderius '66
Distinguished Emeritus Award

Delores (Lori) Daniel '72
Distinguished Alumni Award

Greg Germann '78
Creative Achievement in Theatre Arts Award

Joe Glenn
Honorary Alumni Award

April-Joy Gutierrez '88
Creative Achievement in Performing Arts Award

Larry Roots '74
Creative Achievement in Visual Arts Award

David Warble '73
Distinguished Alumni Service Award

2004 Honorees

Gregory J. Anton '87
Contribution to Business Award

Duane Banks '65
Contribution to Sport Award

Jon Crane '71
Creative Achievement Award

William Hairston '73
Creative Achievement Award

Henrietta Holsman Fore '75
Public Service Award

Marlene Politzer '52
Humanitarian Service Award

2003 Honorees

Linda S. Akers '86
Humanitarian Service

W. Keith Christy '63, '67
Outstanding Educational Leader

 Jay K. Hackett '72
William R. Ross Award for Science

Noreen Heer Nicol '77
Contribution to Health

Sam Schauerman '51, '52
Public Service

C. Daniel Sprick '78
Creative Achievement

2002 Honorees

Robert Ackerman '75
Contribution to Health Award 

David L. Hartenbach '81
Outstanding Educational Leader

James Lyke '68
Contribution to Music Award

John A. Mosbo '69
William R. Ross Award for Science

Stanley Shimada '61, '63
Inspiration to Youth Award

George E. Swafford '59
Trailblazer Award

2001 Honorees

Scott Fredrickson '89
Contribution to Music Award

John W. Haefeli '86
Presidential Service Award

Thomas M. Howerton '64, '71
Public Service Award

Chen-ku Hwang '82
International Humanitarian Award

Jerry V. Krause '65, '67
Contribution to Sport Award

Alice C. Leal '68, '76
Inspiration to Youth Award

Carlos Leal '64, '71
Emeritus Award

Charles R. McNerney '61, '62
Outstanding Educator

Jack A. Murphy '67, '94
William R. Ross Award For Science

L. Wayne Wells '49
Community Service Award

2000 Honorees

Donald Bailey '76
Contribution to Music Award

James Cantrell '65
Creative Achievement Award

Jongrak Krainam '75, '80
International Award

John G. Newman '81
Presidential Service Award

Ann O'Brien-Gonzales '97
Contribution to Health Award

George Sage '55, '57
Contribution to Sport Award

Norma Saiter '69, '70
Inspiration to Youth Award

Jean Schober Morrell '94
Community Service Award

Donald Waldrip '61
Trailblazer Award

Cheryl Wenzinger '72
Contribution to Business Award

 

1990s

1999 Honorees

Marti Alter '74
Presidential Service Award

David Deforest-Stalls '78
Contribution to Youth Award

Lowell Graham '70, '71
Contribution to Music

Karel King Hill '67
Alumni of the Year Award

Freddie Litton '73
Humanitarian Award

Jack Magruder '66
Administrative Achievement Award

Sue McCarroll '75
Columbine Award: Service to Colorado

Michael McGovern '83
Creative Achievement Award

Lorraine "Lori" Garcia Sadler '67
Trailblazer Award

Joseph Velardo '48
William R. Ross Award for Science

1998 Honorees

Paul D. Beal '52
Professional Achievement in the Arts

Ellen Brilliant '94
Outstanding Young Alum

Walter Katnich '50
Community Service

Frank Lakin '55, '57
Alumni Volunteer of the Year President's Award

Peter Lemon '81
Humanitarian

Harold Love '63
Outstanding Educator

Frances Omori '71, '72
Trailblazer

Charles Putnik '72
William R. Ross Award for Science

1997 Honorees

Alex F. Chappell '77
Columbine Award

Sugree Charoensook '81, '85
International Award

Larry D. Dunkle '65
William R. Ross Award for Science

Marie Louise Anderson Greenwood '35
Trailblazer Award

Vicki Heisler '74
Inspiration to Youth Award

William (Michael) Kleine '70
Outstanding Educator Award

James E. Loehr '66, '68
Contribution to Health Award

Wesley Howard Sargent '69
Presidential Service Award

1996 Honorees

Judith Knecht Babbitt  '62
Humanitarian Award

David E. Carter '76
Columbine Award

Steven John Dietz '80
Creative Achievement

Joan Bailey Morley '52
Outstanding Educator

Lydia Miller Ruyle '72
Contribution to the Arts

Peter William Zehna '50, '51
Outstanding Educator

1995 Honorees

Bernice Bass de Martinez '70, '72
Contribution to Youth

Elena J. Batman '87
Creative Achievement

Barbara Coloroso '70, '72
Contribution to Education

Walter M. Francis '71, '73
Community Service

Robert Heinich '48, '49
Trailblazer

Jerry Kiefer '70
Columbine Award

Michael C. Tormey '72, '77
Presidential Service

Neil Westergaard '75
Distinguished Service

Lloyd M. Yonemura '72
Alumni Volunteer of the Year President's Award

1994 Honorees

Neil D. Argo Jr. '79
Contribution to the Arts

Robert L. Blasi '56
Contribution to UNC

Lucile Maxfield Bogue '34
Columbine: Service to Colorado

Daniel A. Frantz '79
Humanitarian Service

Kent W. Glassman '87
Alumni Presidential Service

Raymond J. Kruse '41
Contribution to Youth

Ronald J. Newton '61
Trailblazer

John D. Pacheco '74, '79
Outstanding Educator

1993 Honorees

Thomas Hernandez '59
Inspiration to Youth

Reuben Al Isberg '35
Alumni & Foundation Entrepreneur

Scott Manley '69, '70, '77
Humanitarian

Mary Golda Ross '39
Trailblazer

Michael Weiker '62, '65
Music Educator

William “Bill” H. Welsh, Jr. '35
Contribution to Communication Arts

1992 Honorees

James Shigeo Alegre '59
Outstanding Educator

Maw-Fa Chien '73
International Award

Ralph Willis Levy '48, '49
Columbine Award

Christine Louise Lucero '81
Inspiration to Youth

Carol Schneider Mutter '67
Trailblazer

Barbara Ennis Pigford '53
Outstanding Educator

1991 Honorees

Betty Twist Aylin '39
Contribution to Business

James R. Burress '76
Trailblazer (posthumus)

Alan D. Clark '64
Presidential Service/Past President

Norman Heimgartner '68
International Alumnus

Louise Johnson '71
Alumna Educator

Richard D. Olson '76
Presidential Service/Immediate Past President

William E. Rapp '64
Alumni & Foundation Entrepreneur

Charles L. Rutherford '49, '55, '67
Contribution to Music

George Umberson '67
Alumnus Educator

1990 Honorees

Henry Amicarella '37, '38
Columbine

Tamra Hayden-Rice '85
Honors Program

Charles A. Lindly '57, '61
Alumnus Educator

Don Meyer '67, '68
Contribution to Sport

Janelle Haworth Munn '48
Contribution to Youth

Sherry Ann Ramsey '82, '82
Outstanding Young Alumna

Anthony M. Rossi '49
Trailblazer

John H. Schrant '44
Humanitarian Service

Patricia Bennett Taylor '69
Alumna Educator

Lawrence Von Bamford '80
Creative Achievement

1980s

1989 Honorees

In honor of UNC's centennial year, 100 individuals were inducted into UNC's Centennial Hall of Fame in 1989. These alumni were chosen to serve as an example of "the impact this university has had on our society for the past century." View the full event brochure, complete with individual honoree biographies.

1988 Honorees

LaMar Steen '51
Alumnus Trailblazer

George E. Ayers '63, '65
Outstanding Alumnus/Educator 

Janet Brooks-Gerloff '72
Creative Achievement 

Ying-Hau Chen '73, '75
International Alumnus

Leslie S. Franklin '62
Community Service

Gordon T. Maddux '53
Contribution to Sport

Jon R. Runge '76
Presidential Service

Marian Stoskopf '59
Outstanding Alumna/Education

Marjorie Wilson West '62
Alumna Trailblazer

James E. Miller '55
Emeritus Faculty

1987 Honorees

Anan Attachoo '75
International Alumnus

Andrea Slack Doray '77
Outstanding Young Alumna

Martha Epp '40, '43
Creative Achievement

Pete Mirich '50, '61
Contribution to Youth

Patricia Ward Rubano '74, '80
Community Service

Roland M. Smith '69
Outstanding Alumnus/Educator 

Gloria Velasquez Trevino '78
Trailblazer

Philip Wilson '68
Contribution to Health

Catherine Yoder '74
Presidential Service

1986 Honorees

Sylvia Adams '83
Presidential Service

Idris K. Boltz '36
Outstanding Alumnus/Education

Alice Amen Heinz '59
Columbine

Ruby Miller
Friend of UNC

Dorothy J. Porter '67
Trailblazer

Don Robinson '58
Contribution to Sport

J. Joseph Stevens '65
Service to UNC

David P. Wacker '75
Outstanding Young Alumnus

1985 Honorees

Glen Alps '40
Trailblazer Alumnus

Barbara Sue Davis '74
Young Alumna

Patrick Haggerty '51, '53
Contribution to Sport

Mildred Hansen '27
Columbine

Maureen Hogg '77
Trailblazer Alumna

Larry T. Schultz '55, '65
Field of Education

Sharon Seery '70
Presidential Service

Knute Skinner '51
Creative Achievement

Maynard Stamper '34, '38
Emeritus

Virginia Anderson Webb '56
Community Service

1984 Honorees

John C. Duran '73
Past President

Rupert M. Goodbrod
Emeritus Faculty

Walter O. Green '55, '56
Creative Achievement (posthumous)

Richard H. Jones '34, '37
Outstanding Alumnus/Educator

William P. Kenney '78
Outstanding Young Alum

Lian-Wen Mao '70
International Alumnus

Greg L. Riddoch '68
Inspiration to Youth

1983 Honorees

J. Michael Barrett '68
William R. Ross Award For Science

Robert Benton '56
Outstanding Alumnus/Educator

Mary Camblin Reed  '60
Outstanding Alumna/Educator

Donald S. Groves '67, '70, '82
Past President

Louis Ingelhart '42, '47
Trailblazer

Gaylord Morrison
Emeritus Faculty

Dorothy Strubel '34
Columbine

Mildred Ying '50 
Trailblazer

1982 Honorees

Mildred "Mim" Tesdahl Ballou '60
Outstanding Alumnus/Educator

Harold M. Browning '36, '43
Distinguished Service To UNC

Lonis C. "Pete" Butler '31, '35
Emeritus Alumnus

Hollis F. Fait '46, '48
International Alumnus

Michael Homyak '60
Past President

Courtlyn Hotchkiss '46, '54
Columbine

James M. Kadlecek '85
Friend of UNC

Betty J. Kolstoe '57, '69
Trailblazer

Donald C. Roush '59
Outstanding Alumnus/Educator

Joseph L. Shoemaker '42, '51
Faculty Alumnus

1981 Honorees

Irv Brown '57
Columbine

Margaret Anne Campbell '38
Outstanding Alumnus/Educator

Julianne F. Haefeli '54
Past President

Stephen J. Havill '69
International Alumnus

LeRoy Kerns '48
Emeritus Alumnus

Samuel Martinez '57, '61
Past President

Martha Spann Poole '60
Trailblazer

Margaret Bottinelli Troxel '39, '41
Distinguished Service

1980 Honorees

Gerry Flanigan '66
Past President Recognition

Clara Funderburk '63
Columbine

Jacqueline I. Haines '55
Outstanding Alumnus/Educator

William H. Hill '52, '53, '55
Outstanding Alumnus/Educator

Charles F. Howard Jr. '54, '58
Trailblazer

Dean Krakel '50
American Heritage

Victor R. Nottingham '52
Community Service

1970s

1979 Honorees

Martin Candelaria
Emeritus Community Service

Glenna Dannels '47
Trailblazer

Gilbert J. Hause '52
Distinguished Alumnus

John U. Michaelis '36
Outstanding Alumnus/Educator

Lily Rosqueta-Rosales '57
International Alumnus

J.C. Tim Scates '66
Past President

Andra Schmidt Bookman '70
Columbine

Poonsang Sutabutra '65
International Alumna

1978 Honorees

Said Atiah Abo Ali '75
International Alumnus

R. Rix Blakey '47
Alumni Service

John E. Bothell '26, '36
Emeritus Faculty

George A. Cavender '28, '33
Trailblazer

Richard B. Feaster '51, '54
Business & Industry 

Julianne F. Haefeli '54
Centurian

A. Dallas Martin Jr. '65, '69, '71
Trailblazer

B. Corlee Munson '48
Outstanding Women Educator

Arthur L. Ohanian '48, '67
Past President

Virginia L. Sears '28
Columbine

Christine A. Tanner '69
Alumnus Faculty

Joseph C. Weber '66
Outstanding Male Educator

1977 Honorees

Raymond V. Biondo '60
Trailblazer

Irene Pixler Dunstan '32, '37
Trailblazer

Kun-Huei Huang '71
International Alumnus

Arno H. Luker '49
Emeritus Alumnus

Robert W. Noffsinger '43
Distinguished Alumnus

Stephanie Mueller Riley '61
Outstanding Female Educator

Gerald D. Schmidt '60
Alumnus Faculty

Elva Stealy Steinmark '32
Outstanding Female Educator

Robert L. Wendel '59, '60, '67
Outstanding Male Educator

Wellington Webb '64, '71
Columbine

1976 Honorees

Tilman M. Bishop '55, '56
Centurion

Spurgeon Q. Bryant Sr. '54
Outstanding Male Educator

Chunghoon Choy '69
International Alumnus

Donald L. Garrity '50
Trailblazer

Carl E. Hansen '63, '65, '68
Trail Blazer

Edward Kelly '66
Honorary Alumnus Faculty

Samuel Martinez '57, '61
Public Service

Frank A. Slack '39
Columbine

Donnis Thompson '67
Outstanding Female Educator

1975 Honorees

Fritz S. Brennecke '36
Trailblazer

Frederick Haehnlen '65
Trailblazer

Helen Fung Khoo '57
International Alumni

Ralph King '39, '40
Alumnus Faculty

Jack J. Meakins '51, '55
Past President

James E. Perdue '41
Outstanding Male Educator

Roland Rautenstraus '43
Columbine

Ruth Rich '49
Outstanding Female Educator

Ernest B. Scott '50
Centurion

1974 Honorees

Charles O. Douglas '59, '65
Trailblazer

Richard G. Hause '54, '55, '66
Centurian

Jeanette Lacey '39
Outstanding Female Educator

John J. Mirich '58, '61
Outstanding Male Educator

Edwin J. Pittock '65
Past President

Eleanor M. Wagoner '60
International Alumnus

Wayman Walker '41
Alumnus Faculty

1973 Honorees

Ernest Andrade '62, '71, '82
Outstanding Male Educator

A. Irene Armitstead '45
Special Award

Carl H. Gustafson '51
Trailblazer

Donald Blaine Herdman '51
Outstanding Alumni

Dorothy Clayton McKenzie '32
Outstanding Female Educator

Tedde Kast Scharf '73, '74
Outstanding Student

1972 Honorees

Edwin G. Alexander '47
Outstanding Alumnus

William E. Davis '58
Special Award

Audrey V. Dempsey '29, '32, '50
Outstanding Woman Educator

Hal W. Hamm '28, '30
Special Award

Charles J. Mackey '35
Outstanding Male Educator

James A. Michener '37
Trailblazer

1971 Honorees

Samuel G. Gates '45, '47
Special Award

Hazel L. Munson '32, '60
Trailblazer

Hazel E. Petrocco '48
Outstanding Woman Educator

James Wailes '41, '49
Outstanding Male Educator

1970 Honorees

Earl Lester Cole '43
Special Award

Guy Davis '41
Special Award

M. Frances Dougherty '35, '40
Woman Educator 

Lafayette W. Green '34, '36
Male Educator

Fred Harcleroad '39,'42
Trailblazer

Eugene Herrington '26
Trailblazer

Ubol Reangsuwan '56, '59
International Recognition

 

1960s

1969 Honorees

Eldon E. Baker '59
Trailblazer

William F. Hartman '38, '52
Special Award

 J. Osborne Johnson '28, '38
Male Educator

John C. Johnson '28, '38
Trailblazer

Charles Romine '54
Male Educator

Wilma Scott '42 
Female Educator

1968 Honorees

Dorothy Jean Corsberg '46, '52
Female Educator

Warren Monfort
Trailblazer

Robert Timothy '41
Special Award

Carl Wilkerson '51, '57
Male Educator

1967 Honorees

Laurene Edmundson '40

Ted Long '24, '27
Industrial Art 

Charles Lott Jr. '42
Social Science

Clyde Morganti '41

1966 Honorees

Ervin French '42, '46

John A. Rosales '75

Helen Jo Shaeffer '54

1965 Honorees

Marvin Foote '40

Henry Lujan '54

Phyllis Roop '54

Warren W. Wiggins

1964 Honorees

Lucy P. Blaisdell '26

Eugene R. Gullette '38

Mildred E. Jobe '29

William L. McDivitt '56

Anna C. Petteys '43

1963 Honorees

Edward J. Flint '29, '38, '54

Jack Pollock '49, '57

Margaret Wood '69

1962 Honorees

Thomas B. Doherty '38, '42

John Taylor Eastlick '39

Mary Louise Flood '17, '27

Edward John Getsch '40

1961 Honorees

Lloyd E. Gaskill '35

Walter Humphrey '31

Emma Lou Purvis '38

Ewald Turner '49

1960 Honorees

Harold Ferguson '35, '42

Chester O'Hanlon '35, '41

Altha Stogsdill '46

Bill Welsh '34

 

1950s

1959 Honorees

Myron Willett '30, '39

Elbie L. Gann '43

Mary Hinds '50

Frederick H. Good '33

1958 Honorees

Wilford Woody '26, '27

Gilbert Funk '41

Louise Cronbaugh '38, '39

Elmer F. Bennett '38

1957 Honorees

Harry W. Charlesworth '26, '28

Ann P. Oleson '57, '61

Robert H. Johnson

1956 Honorees

George Irvin '35, '39

Geneva Keirnes '35

Thomas J. Murphy '36, '46

1955 Honorees

Elmer Burkhard '36, '44, '70

Julia Braun '25, '31

1954 Honorees

John T. Roberts '29, '30

Hazel Dalbey

1953 Honorees

Harold Threlkeld

Janet Grauberger '37

1952 Honorees

Margaret McGroarty '22, '27

Robert James

1951 Honorees

Lloyd A. Garrison '26, '32

Grace Finley '17, '27

1950 Honorees

Jean Hunt Goudy '36, '39

Leo Butler '67

1940s

1949 Honorees

Jennie Tyler '14

James Reiva

1948 Honorees

Irene Conboy '16

Louis H. Braun '30, '31

1947 Honorees

Marguerite Jucham '31, '32

Philip Kirton