• 1940s

    Virginia Rice Lindblad BA ’43, MA ’68

    Laurel Loos Williams LCC ’44, BA ’60

    Marcia Anderson Wilcoxon BA ’46

    Yvonne Walker Milliken BA ’47

    Donald Potter AB ’47, MA ’48

    William Andris BA ’49, MA ’51

    Donald Bodeen BA ’49

    Barbara Klee Clark BA ’49

    LaDonna Peterson Hutchinson BA ’49

    Alice Hertzler Thompson BA ’49

  • 1950s

    Lorene Boge Dick BA ’50

    Helen Douthit Reutlinger BA ’50

    Robert Mixer MA ’51

    Nancy Dowen Poush BA ’51

    Marshall Sanborn BA ’51

    Forrest Cook AB ’52, MA ’54 

    Betty Dahlgren Dellinger BS ’52

    Rowland Elder BA ’52, MA ’52

    Wilson Perry BA ’52

    Robert Williams AB ’52, MA ’60 

    Jean Crakes Ambrose BA ’53

    Donald Engelhardt BA ’53, MA ’54 

    Carolyn Ballah Gelenter BA ’53

    Dorothy Boyd Layton BA ’53

    Arthur Papenfus MA ’53

    Darrell Rains AB ’53, MA ’54 

    Melvin Thistle BA ’53, MA ’58 

    Earl Young BA ’53

    Harold Burshtan MA ’54

    Elmira Martin Cudney BS ’54

    Mary Gladin Hofmann BA ’54

    Lawrence Nonnie BA ’54

    Donald Bender BA ’55, MA ’56 

    Robert Lanari BA ’55

    Joyce Locks MA ’55

    Thelma Hayes Metcalf BS ’55

    Bruce Anderson BA ’56, MA ’59 

    John Brainerd BA ’56

    Sara Cameron BA ’56 

    Ida Halverson Charles MA ’56

    Richard Connell BA ’56, MA ’59 

    Lawrence Dussliere MA ’56

    Dallas Jelsma BA ’56

    Verl Nash MA ’56

    Wayne Nordell BA ’56

    David Wilson BA ’56

    Leonard Dalen MA ’57

    John Leach MA ’57, MA ’62, EDD ’66 

    Harriet Leafgren MA ’57

    Edith Niederhoefer MA ’57

    Nelwyn Samford MA ’57

    Gordon Tomasi BA ’57, MA ’58 

    Sueo Yamashita BA ’57, MA ’58 

    James Beitel BA ’58

    Arlen Debus BA ’58

    Joyce Yingling Kirkman BA ’58

    Carl Pollock BA ’58, MA ’59, EDD ’67 

    Wanda Sievers MA ’58

    Nora Stevens MA ’58

    Charles Steward MA ’58, EDD ’68 

    Myles Vallejo MA ’58

    Bruce Beitler MA ’59

    Lynn Coates BA ’59, MA ’62 

    Walter Davies BA ’59

    Richard Elwell BA ’59

    Donald Furuta BA ’59

    Dominick Genova BA ’59

    Frank Kadlecek BA ’59, MA ’60 

    Joan Iacabone Murray BA ’59, MA ’62, EDS ’67 

    Jimmie Shook BA ’59, MA ’67 

    Joe Slobko BA ’59

  • 1960s

    Helen Carlock Carlson BA ’60

    Dariel Clark MA ’60

    John Ernst MA ’60

    Barbara Benson Hakanson BA ’60, MA ’61 

    John Huntzinger BA ’60

    Leo Giles BA ’61

    Harold Grimes BA ’61

    Richard Severson MA ’61

    Joyce Stone BA ’61

    Myron Sustacek MA ’61

    Marcia Tonkel BA ’61

    Ronald Wagner MA ’61

    Marino Casem MA ’62

    Angelo Daurio BA ’62, MA ’67

    Martin Gonzales BA ’62

    Allan Porter BA ’62

    Daniel Ratkovich BA ’62, MA ’68 

    Gary Snow BA ’62

    Dorothy Hanton Stewart BA ’62, MA ’66 

    James Van Meter BA ’62, MA ’64 

    Sherron Nay Acker BA ’63

    Roy Betz BA ’63, MA ’67 

    Ronald Bollig BA ’63, MA ’66

    Clair Gunther MA ’63

    James Hess BA ’63

    Roy Kahler BA ’63

    Jerry Larson MA ’63

    Gretchen Kitzmiller Plath MA ’63

    Paul Garrier BA ’64

    Kenneth Gifford MS ’64, EDD ’70 

    Harold Heller EDD ’64

    Sharon Parr Hoover BA ’64

    Eunice Peterson Kronholm MA ’64

    Carlos Leal, Jr. BA ’64, EDS ’71 

    Daniel Meyer MA ’64

    Verna Vance Segelke BA ’64

    Richard Stevens BA ’64, MA ’65

    Edward Wellman MA ’64

    Barbara Phelps Borom BA ’65

    Thurman Carver BA ’65

    Carol Hutchinson Douglas BA ’65

    Arthur Greb BA ’65, MA ’73

    Lloyd Mather MA ’65

    Roger Milner BA ’65, MA ’80

    Albert Noice EDD ’65

    Ryburn Sago BA ’65, MA ’69

    Roy Voggesser MA ’65

    Beverly Hamm Wheeler BA ’65

    Jack Wilson BA ’65

    James Zancanella EDD ’65

    Kenneth Sorg BA ’66

    Bette Vote BA ’66

    Zelina Hickox MA ’67

    Jennifer Anderson Johnson BA ’67

    William Johnson MA ’67

    Robert Liljander BA ’67, MA ’68

    Leon Moyes MA ’67

    Betty Kelly Perrotti BA ’67

    Agnes Theimer Peterson MA ’67

    Arlene Ring BA ’67

    Roy Shepherd BA ’67

    Wendell Conover MA ’68

    Jan Dunlap MA ’68

    Doyle Henley MA ’68

    Tom Katsimpalis EDD ’68

    Patricia McDonald BA ’68

    William Nicholson BA ’68

    Bob Shaw BA ’68, MA ’75

    Leo Simon BA ’68

    Gary Buhler BA ’69

    Cecilia Haffner Hansen BA ’69

    Blaine Moore EDD ’69

    Gayle Newlon MA ’69

    Mary Schulz EDD ’69

    Jack Wilson MA ’69

  • 1970s

    Raymond Degenhart BS ’70, MA ’70, PHD ’73

    Patrick Johnson BA ’70

    Sharon Cogburn Seery BA ’70

    Martin Stefanic BA ’70

    Earlean Walter Toliver-Dixon BA ’70, MA ’77

    William Vollmer MA ’70

    Lois Towle Bedford-Bright BA ’71

    Karon Harvey MA ’71

    Robert Hix MA ’71

    Leon Magur MA ’71, DA’ 73

    James McCabe MA ’71, EDS ’81

    Nita Weber Moser BA ’71

    Robert Porter BA ’71

    Nancy Hall Roberts MA ’71

    Katherine Schlapp BA ’71

    Marcia Bachman Smith BA ’71, MA ’77

    John Babel BA ’72, MA ’87

    Ray Barron BA ’72

    Melinda Jantz Gerlofs BA ’72

    Bertha Hill Hutson MA ’72

    Marvin Lane BA ’72 MA ’73, EDD ’84

    Jonathan Vaught BA ’72

    Ann Barrett Barrett BA ’73

    Lisa Chaney Chase Bussell BA ’73, MA ’80

    Susan Ryan Eaton BA ’73, MA ’80

    Chiyo Nakata Horiuchi EDD ’73

    Irene Suszko BA ’73, MA ’81

    David Craig MA ’74

    Frank Farina PHD ’74

    Jennifer Intulaksana BA ’74

    Marilyn Matthews MA ’74

    Terry Mitchell BS ’74

    Peter Rhyne BA ’74

    Dorrin Rolle MA ’74

    Dale Schmaljohn EDD ’74

    Elaine Doughman Shelley BA ’74

    Kenneth Tutt MA ’74, EDD ’77

    Jennifer Anderson BA ’75

    Barbara Batangan BA ’75

    James Bertrand MA ’75

    Margaret Allen Greivel MA ’75

    Donna Harris Jacupke MA ’75

    Jane Todd Prichard MA ’75

    Harry Stephens PHD ’75

    Jill Fangman Svoboda MA ’75

    Cedric Taylor MA ’75

    David Allen MA ’76

    Jeanette Poepsel Dunn EDD ’76

    Sheila Feeney MA ’76

    Sammy Martinez MA ’76

    Ronald Porter BA ’76

    Richard Richards DA ’76

    Charlotte Andrade Rodriguez-Andrade MA ’76

    James Barton EDS ’77

    JoAnn Dohe MA ’77

    Connie Hunt BA ’77

    Norman Lindauer BA ’77

    James Stephens BA ’77

    Berton Barrett MS ’78

    Frederic Frech MA ’78

    Terry Mieger MA ’78

    Donald Picard MS ’78

    Betty McMillian Sessions MA ’78

    Robert Todd BA ’78

    Larry Cookman BA ’79

    Linda Skaggs Friedle BA ’79

    Patricia Jones BA ’79

    Donald Vick EDD ’79

    James Youngs BA ’79

  •  1980s

    Joann Bliss BS ’80

    Ruth Croft Major MA ’80

    Deborah Stewart Sierra BA ’80

    James Hansen BS ’81

    Jody Angstadt Kwasny BS ’81

    Yvonne Lutje Sheard BA ’81

    Helen Britton Bolognesi BS ’82

    Richard Davin MA ’82

    Geraldine Harris MA ’82 

    Virginia Leone MS ’82

    Stephen Rath MA ’82

    Charles Ross BA ’82

    Nancy Shonk MA ’83

    Isidro Griego MA ’84

    Robert Kern DA ’84

    Benjamin Robison MS ’84

    Mark Hawkins BS ’85

    Nichole Enochs Henkowski BS ’85

    Patricia Holstead Field BSN ’86

    Sarah Melchert Dreher MA ’87 

    Christine Woods de Rael EDS ’87

    Donald Ziegler BS ’87

    Susan Hiteshew Davis MS ’88

    Randy Marsh BS ’88

  •  1990s

    Steve Cooksley BS ’91

    Gregory Davis BS ’91

    Mary Jane Hall Hutto MA ’91

    Lori Sundrup BA ’91

    Alexander Fotenos BS ’92

    Jennifer Eubanks McGirl BA ’94

    Casey Newell MA ’94

    Catherine Weinmeister MA ’94

    Robyn Prangley Kellogg BS ’96

    Susan Weil MA ’96

    Amy Campbell BA ’98 

    Barbarosia Williams Richardson PSY ’98 

  •  2000s

    Kristi Prior BA ’00

    Julia Gonzales MA ’02

    Matthew Braafhart BA ’03

    Kevin Price BA ’03

    Matthew Broderick BA ’05

    Aragorn Spaulding BS ’07 MS ’18

    Gabriel Tinker BS ’09 

  • 2010s

    Walter Becker BA ’12

    Tiana Cunningham BA ’18

    Laura Hoffman EDS ’18

  • Faculty

    Garth Allen

    Franklin Cordell

    William Heiss

    Patricia Graham

    Karen Jennison

    Dana Johnson 

    Stephen Powers