Jump to main content

Congratulations

2017-2018 Faculty Award Winners

 

Excellence in Teaching Award

Dr. Harmony Newman, Sociology and Gender Studies

College Scholar Award

Dr. John Ryan, Hispanic Studies

Excellence in Advising & Service Award

Alan Price, Criminology & Criminal Justice 

Diversity in the Classroom Award

Dr. Ather Zia, Anthropology and Gender Studies


Past Award Winners:

 
EXCELLENCE IN TEACHING AWARD
  • Jessica Salo, Geography & GIS (2016-2017)
  • Angie Henderson, Sociology (2015-2016)
  • Britney Kyle, Anthropology (2014-2015)
  • Andrew Creekmore, Anthropology (2013-2014)
  • Jeri Kraver, English (2011-2012)
  • Karen Barton, Geography & GIS (2010-2011)
  • Priscilla Falcon, Hispanic Studies (2010-2011)
  • Joel Daehnke, English (2009-2010)
  • Efrain Garza, Hispanic Studies (2008-2009)
  • Lorie Sauble-Otto, Modern Languages (2007-2008)
  • James Marshall, Sociology (2006-2007)
  • David Diggs, Geography & GIS (2006-2007)
  • James Dunn, Geography & GIS (2005-2006)
College Scholar Award
  • Josh Packard, Sociology (2016-2017)
  • Mark Eiswerth, Economics (2015-2016)
  • Robert Weis, History (2014-2015)
  • Steven Seegel, History (2013-2014)
  • Nicholas Syrett, History (2012-2013)
  • José Suarez, Hispanic Studies (2011-2012)
  • Kenneth Chan, Film Studies (2010-2011)
  • Frederic Sellet, Anthropology (2009-2010)
  • James Keaten, Communication Studies (2008-2009)
  • Phil Klein, Geography & GIS (2008-2009)
  • Sally McBeth, Anthropology (2007-2008)
  • Matthew Downey, Social Science (2006-2007)
  • Michael Kramp, English (2006-2007)
  • Sharon Wilson, English (2005-2006)
  • James Doerner, Geography (2005-2006)
EXCELLENCE IN ADVISING & SERVICE AWARD
  • Christine Talbot, Gender Studies (2016-2017)
  • Colleen Fitzpatrick, Criminal Justice (2015-2016)
  • Mary West-Smith, Criminal Justice (2014-2015)
  • Fritz Fischer, History (2013-2014)
  • Sally McBeth, Anthropology (2011-2012)
  • Lee Ann Peck, Journalism & Mass Communications (2010-2011)
  • Jeff Houser, Sociology (2009-2010)
  • David Diggs, Geography & GIS (2008-2009)
  • Laura Connolly, Economics (2007-2008)
  • Fritz Fischer, History (2006-2007)
  • Jeraldine Kraver, English (2005-2006)
Diversity in the Classroom Award
  • Karen Barton, Geography & GIS (2016-2017)
  • Harmony Newman, Sociology & Gender Studies (2015-2016)
  • Travis Boyce, Africana Studies (2014-2015)
  • Claire Boyles, Hispanic Studies (2013-2014)
  • Lisa Zimmerman, English (2012-2013)
  • Kelly Mason-Davis, Sociology (2011-2012)
  • Nicholas Syrett, History (2010-2011)
Excellence in Academic Leadership
  • John Loftis, English (2005-2006)