Jump to main content

 

Group Fitness Instructors

  • Bella Aspromonte

    Bella

    Class Name

    Day / Time

    Location

    Strictly Strength
    Mondays from 4:30-5:30pm
    Lower Group Fitness Room
  • Maria Chavarría
    Maria

    Class Name

    Day / Time

    Location

    Cycle
    Mondays from 12:00-1:00 PM
    Lower Group Fitness Room
    Ride & Relax
    Tuesdays from 5:00-6:15 PM
    Lower Group Fitness Room
    Rise & Shine Yoga
    Thursdays from 6:15-7:15 AM
    Lower Group Fitness Room
  •  Dannon Cox
    Dannon

    Class Name

    Time/Day

    Location

    Rise & Shine Yoga
    Mondays from 6:15-7:15 AM
    Lower Group Fitness Room
    Iyengar Yoga
    Mondays from 6:00-7:00 PM
    Lower Group Fitness Room
  •  Brittany Dorn

     Brittany

    Class Name

    Day / Time

    Location

    Yoga Flow 2
    Thursdays from 4:30-5:30 PM
    Lower Group Fitness Room
    Yin Yoga
    Thursdays from 6:00-7:00 PM
    Lower Group Fitness Room
  • Emily Fiola
     Emily Fiola

    Class Name

    Day/Time

    Location

    Urbankick
    Tuesdays from 6:15-7:15 PM
    Upper Group Fitness Room
    Dance Jam
    Thursdays from 7:30-8:30 PM
    Upper Group Fitness Room
  • Brooke Hoglin
     Brooke

    Class Name

    Day/Time

    Location

    Dance Jam
     Tuesdays from 7:30-8:30 PM 
    Upper Group Fitness Room
  • Lauren Johnston
     Lauren

    Class Name

    Day/Time

    Location

     Dance Jam
    Mondays from 7:30-8:30 PM
    Upper Group Fitness Room
    Cardio Blast
    Tuesdays from 5:00-6:00 PM
    Upper Group Fitness Room
    Urbankick
    Wednesdays from 6:15-7:15 PM
    Upper Group Fitness Room
  • Nora Johnston
    nora

    Class Name

    Day/Time

    Location

    Cycle Circuit
    Tuesdays and Fridays from 6:15-7:15 AM
    Lower Group Fitness Room
    Bear Bootcamp
    Tuesdays 12:00 - 1:00 PM and Wednesdays from 4:30-5:30 PM
    Lower Group Fitness Room
  • Seth Klien

    Seth

    Class Name

    Day/Time

    Location

    Friday Flow

    Fridays from 12:00-1:00 PM

    Lower Group Fitness

  • Jasmine Poblano
     Jasmine

    Class Name

    Day/Time

    Location

     Yoga Flow 1
     Tuesdays from 6:30-7:30 PM
    Lower Group Fitness
      Yoga Flow 1
     Wednesdays from 12:00-1:00 PM 
    Lower Group Fitness
  • Mary Salinas

    Mary

    Class Name

    Day/Time

    Location

     Zumba
     Wednesdays from 7:30-8:30 PM 
    Upper Group Fitness
  • Ty Sherman
     Ty Sherman

    Class Name

    Day/Time

    Location

    Yoga Express
    Tuesdays from 11:00-11:45 AM
    Lower Group Fitness Room
    Refresh Yoga
    Sundays from 6:30-7:45 PM
    Lower Group Fitness Room
    Yoga Flow
    Wednesdays from 6:00 PM - 7:00 PM
    Lower Group Fitness Room
  • Kiera Sweeney
     Kiera

    Class Name

    Day/Time

    Location

    Barre
    Mondays and Thursdays from 5:00-6:00 PM
    Upper Group Fitness Room
    Pilates 
    Mondays and Thursdays from 6:15-7:15 PM
    Upper Group Fitness Room
  • Mike Zuhlke

    mike

    Class Name

    Day/Time

    Location

     Cycle 
    Wednesdays from 6:15-7:15 AM
    Lower Group Fitness Room
    Cycle Express
    Thursdays from 11:00-11:45 AM
    Lower Group Fitness Room